Restorasyon Projeleri

İnanç turizminin kalbi
iskilip’te atacak

İskilipli Atıf Hoca Mezar ve Külliyesi

İskilip’e bağlı Toyhane köyünde 1876’da doğmuş İskilipli Atıf Hoca 1926’da Ankara İstiklal Mahkemesi’nin verdiği kararla idam edilmiştir. Ankara’da kayıp mezarı bulunmuş ve DNA testleri sonucu kesinlik kazanınca zamanın İskilip Belediye Başkanı ve araştıran ekip tarafından İskilip Gülbaba mezarlığına yeniden defnedilmiştir. Sonraki Belediye Başkanı’nın özel çabası ile mezarının bulunduğu yere Anıt Mezar ve Külliyesi yaptırılarak halkın ziyaretine açılmıştır.

Belediyemizin yaptığı güncel çevre düzenlemesiyle türbemiz yeni görünümünü elde etmiştir. Turizm açısından geçmiş yıllarda ziyaretçi sayısı 2 binler seviyesindeyken, bugün 10 binin üzerine çıkmış durumda. Bu yıl beklentimiz 15 ile 20 bin kişi olması yönünde. İskilip Belediyesi olarak, konakları, sokakları ve tarihi dokusuyla Türkiye’de gezilen yerler bakımından sıralamaya girmiş bir ilçe. Ziyaretçi sayısındaki artışın en büyük etkenlerinden birinin de Atıf Hoca’mızın mezarının burada olmasından kaynaklanıyor. İskilip’e gelen ziyaretçilerin yüzde 60’ını, Atıf Hoca’nın ziyaretçileri oluşturuyor.

İskilip Atıf Hoca Kültür Merkezi

Belediyemiz, çok amaçlı kültür faaliyetlerinin yapılabileceği “İskilip Atıf Hoca Kültür Merkezi” yapımına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığımızın nezdinde Milletvekillerimizin de destekleriyle ilk adımları atmış bulunmaktadır. Bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından Kültür Merkezi’nin yapımı için girişimler başlatılmıştır.

 

 

Turizm kenti olma yolunda restorasyonlarımız
devam ediyor

Kale Restorasyon

Tarihi İskilip Kalesi için Meydan Projesi devamında gerçekleşecek olan ve ana çarşıdan yürüme yoluyla ışıklandırılarak yapılacak restorasyon projesi çok yakında hayata geçecek. Belediyemizin projesini geliştirdiği çalışma sonunda turizmin hareketlenmesine yönelik satış alanları, açık hava müzesi, sosyal yaşamın hareketleneceği alanlarının oluşturulacağı bu restorasyon çalışması ile İskilip bir cazibe merkezi olacak.

 

 

İskilipli Alimler Müzesi

Mülkiyeti Belediyemize ait olan ve geleneksel İskilip evinin restorasyonu ile güncellenerek yeni görünümüne kavuşan müze İskilipli Alimler Müzesi adı ile tarih severlere ziyarete açılmıştır.

 

 

Turizm Danışma Birimi

İskilip Belediyesi restorasyon atölyesinde üretilen yapı malzemeleri ile restorasyon ekibi tarafından Koç Kayası Şelalesi bitişiğinde bulunan ahşap bina geleneksel İskilip evi özelliklerine bağlı kalınarak onarılarak önümüzdeki süreçte turizme bağlı yürütülecek projeler için turizm danışma birimi olarak İskilip’e kazandırıldı.

 

 

Şeyh Yavsi Cami

Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme devrine damgasını vuran Şeyhülislam Ebussuud Efendi’nin babası Şeyh Yavsi hazretlerinin adını taşıyan ve İskilip’in en eski camisi olan 16.yüzyıldan kalma bu tarihi Cami’nin, kültür mirasımızı gelecek kuşaklara taşıyabilmesi için 2015’te Belediyemiz tarafından restorasyonu tamamlandı. Yaklaşık 500 yıllık ecdat mirası camimizin restorasyonu için 790 bin TL ödenek sağlanarak bitirilmiş ve ibadete açılmıştır.

Restorasyon uygulamasının hemen ardından İskilip Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince Şeyh Yavsi Cami etrafında çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları da gerçekleştirilmiştir. İskilip’e değer katan her bir alimimiz için çalışmalarımız devam etmektedir.

Sultan Hatun Türbesi

Şeyh Yavsi’nin eşi, meşhur matematikçi Ali Kuşçu’nun kızı ve Ebussud Efendinin annesi Sultan Hatun’a ait türbenin çevre düzenlemesi yapıldı. Peyzaj çalışmasında çok sayıda lale çiçeği kullanıldı. İskilip doğumlu Ebussud Efendinin “lale” çiçeğine ismini veren kişi olması sebebiyle kentin karakteristik bir çiçeği olarak Sultan Hatun Türbesi’ndeki farklı renklerdeki laleler ziyaretçileri beklemektedir. Belediyemiz lalenin sadece bir çiçek olmadığını, kültürümüzün bir parçası olan bu güzel çiçeğin geçmişte süsleme sanatında, seramikte, tekstilde, edebiyatta ve resimde kendisini gösterdiğini ve günümüzde de İskilip türbelerinde yer vererek bir geleneğin devamlılığını sağlamaktadır.

 

 

Gülbaba Türbesi

Türbenin çevre düzenlemesi belediyemiz tarafından yapılmış olup, Atıf Hoca Anıt Mezar ve Külliyesinden ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla merdivenle geçiş kolaylığı sağlanmıştır. Çevre düzenlemesi gerçekleştirilirken tarihin hikayesine bağlı kalınmıştır.

1663’te Budin’i ziyaret eden Evliya Çelebi, seyahatnamesinde şunları yazmaktadır: “Gül Baba, bir çiçekli bahçe içinde, kurşun örtülü bir kubbede gömülüdür. Sandukası yeşil çuha ile örtülü olup mübarek başlarında Bektaşî tacı bulunur. Etrafı çeşitli Kur’an ayetleriyle süslüdür.” Evliya Çelebi, elinde büyük bir kılıçla savaşlara katılan Gül Baba’ya bu lâkabın verilmesine, külahında daima bir gül taşımasının sebep olduğunu da belirtmiş.

Türkiye’nin farklı illerinde de Gül Baba türbesi bulunmaktadır.

 

Yeni (Kazasker) Cami

Şeyh Yavsi’nin kardeşi Abd’ül Nasr’ın oğlu Osmanlı’ya dört kez Şeyhülislamlık yapan Mustafa Sunullah Efendi’nin babası Anadolu Kazaskeri Cafer Efendi tarafından yaptırılıp 1565 yılında vakfedilmiştir. İlçemizin merkezinde yer alan, 16.yüzyıldan kalma Kazasker Cami yapıldığı tarihten itibaren birkaç yıkıcı deprem geçirmiş ve süreç içinde çok kez tamirattan geçmiştir.

Belediyemiz, şehrin merkezine çok yakın ve yerleşim birimlerinin içinde yer alan hala cemaatiyle iç içe ayakta duran caminin yıpranmışlığı göz önüne alınarak Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kararıyla yapıyı güçlendirilerek restorasyonunun devamına karar verilmiştir. Belediyemiz tarihi camimizde kaliteli ve dayanıklı yapı malzemeleriyle aslına uygun bir restorasyon çalışması başlatmıştır. Kazasker Camii restorasyonunda sona gelinmiş olup, içinde bulunduğumuz günlerde ibedete açılacaktır.

 

Hacıkarani

Şeyh Şabın-ı Veli’nin halifelerinden olan Hacı Karani’nin asıl adı Şeyh Abdülbaki’nin birçok kerameti görülmüştür. Karani’nin vefatının ardından mezarı türbe haline dönüştürülmüştür. Belediyemiz proje kapsamında Hacıkarani Türbesi’nde restorasyon ve çevre düzenleme çalışmasında bulunarak İskilip’in ulema ve evliyalarına sahip çıkmayı hedeflemiştir.