Akşemseddin Camii

      İskilip’in 35 km kuzeyinde yer alan Evlik Köyü’nde  Akşemseddin Cami, bulunmaktadır. 1440 – 1452 yılları arasında Evlik’te yaşayan Fatih Sultan Mehmet Han’ın Hocası, Akşemseddin Hazretleri “irşad” görevinde iken çivisiz camiyi yapmıştır.

                Akşemseddin Hazretleri tarafından tamamen birbirine geçmeli kalas ve tahtalardan ve çivi kullanılmadan yapılan kapısı üzerinde Yavuz Sultan Selim Han’ın veziri Hadım Sinan Paşa tarafından yazdırılmış bir kitabe bulunmaktadır. Kıble tarafında Aksemseddin Hazretlerinin Çilehane olarak kullandığı 4 metrekare büyüklüğünde bir oda vardır. Cami’nin güney tarafında bulunan yolun alt tarafında Akşemseddin Hazretlerinin oğlu Nurul Hüda’nın asası ile kazarak bulduğu rivayet edilen bir suyun aktığı çeşme bulunmaktadır. Cami’den yüz metre kadar uzaklıkta duvarla çevrilmiş bahçe içinde bir türbe bulunmaktadır. Çivi burada da kullanılmamıştır. Türbe içinde Akşemseddin torunlarından ve müritlerinden bazı kişilerin sandukaları vardır. Nurul Hüda’nın Mezarı’nın da bulunduğu Cami her yıl yüzlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

                Cami’ den yüz metre kadar uzaklıkta duvarla çevrilmiş bahçe içinde bir türbe bulunmaktadır. Çivi burada da kullanılmamıştır. Türbe içinde Akşemseddin torunlarından ve müritlerinden bazı kişilerin sandukaları vardır.

      Nurul Hüda’nın Mezarı’nın da bulunduğu Cami her yıl yüzlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Evlik – Aşağı Şeyhler

    İskilip’in inanç merkezi olarak anılan Evlik Köyü’ nün Aşağı şeyhler olarak anılan bölgede Yunus Emre’nin hocası Tapduk Emre’nin bu topraklarda meftun olduğu Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde geçmektedir. 5 adet sandukalı türbe günümüze kadar ulaşmıştır.