Sıcak Asfalt ve Kilit Parke Projesi

Sözümüzü tuttuk
55 caddemizi asfalt ile buluşturduk

Sıcak Asfalt Yapılması

9 Milyon TL bedelli, 180 bin metrekarelik sıcak asfalt çalışması tamamlandı. Kent içinde trafiğe açık ve trafiğin yoğun olduğu caddelerde asfalt döşenmesi çoğu zaman gerekli hatta zorunluluk taşımaktadır. Ne yazık ki 2014 yılına kadar İskilip sıcak asfalt ile buluşturulamamıştır. An itibarıyla toplamda 65 caddesi bulunan İskilip’in 55 Caddesinin sıcak asfalt çalışması iki ayda tamamlanmıştır. Belediyemiz, asfaltın ıslak havalarda sağladığı sürüş konforuyla kaza riskini azalttığı ve trafikte gecikmeyi önlediği, asfaltın bakımının ve onarımının kolay ve çabuk olduğu, trafik tıkanmalarının daha seyrek ve kısa sürede çözümlendiği bir İskilip hedeflemektedir.

Ayrıca belediyemiz asfalta yapılan yeni yol çizgileri boyası ve diğer tip işaret malzemeleri asfalt yol yüzeyine kalıcı olarak uygulayabilmekte, kazaları önlemekte yaya ve sürücülerin şehir içi ulaşımlarını güvenle yapmaları amacıyla İskilip halkının yıllardır beklediği sıcak asfalt çalışması tamamlanmıştır.

 

Asfalt kapsamı dışında bulunan tüm yollarımızda
kilit parkeyi 9 ayda tamamladık

Cumhuriyet döneminden bu zamana yenilenmeyen kilit taşları Belediyemiz tarafından 9 ayda tamamlandı.Eski Yunan’dan, Doğu Roma/Bizans yıkılana kadar olan tarihi dönem içerisinde Karadeniz’e ulaşan ticaret yollarının kesiştiği bir yerde bulunan İskilip Hattilerden Hititlere, Selçuklulardan Osmanlıya kadar birçok topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Kentin bu kültürel zenginliğinin ve yapısının korunması adına belediyemiz asfalt kapsamı dışında bulunan tüm yolları kilit parke ile döşemiştir. Kilit parke, kent estetiği ve kültürü açısından tercih edilmesinin yanı sıra doğayla iç içe ve çevreye duyarlı ürünlerdir. Aşırı yağışlarda parke kaplama varsa eğer, suyun az da olsa bir kısmı, parke aralarından yolun toprak katmanına sızacak ve yağışın yol açacağı olası sel ve su baskınları azalacaktır. Bu tür tercih, çok yağış alan ve eğimli caddeler için avantajlıdır. Bu avantajlar göz önünde bulundurularak İskilip yolları yenilenmiş ve 2018’de vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştur.

160 bin metre kare kilit parke döşemesi gerçekleştirdik. Bunun yanında tüm yaya kaldırımlarını dekoratif bordür ve karo taşı ile yeniledik.