Kamuoyuna Bilgilendirme

Bilindiği üzere 14.02.2005 tarihinde koruma altına alınan Başvuru numarası C2025/003 olan “İskilip Dolması” 19.04.2010 tarihinde İskilip adına Coğrafi İşaretli ürün olarak tescillenmiştir.
Belediye Başkanımız Ali Sülük ‘Belediyemiz tarafından oluşturulan komisyonca, her yıl düzenli olarak İskilip Dolmamızın tarihine özgü lezzetinin kaybolmaması için denetimler yapılmaktadır. Ayrıca ilçemize has diğer ürünlerimizin de Coğrafi İşaret çalışmaları sürdürülmektedir. 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmündeki Kararname maddeleri gereğince “İskilip Dolması” İlçemiz adına tescillenmiş ve koruma altına alınmıştır.
Ancak son zamanlarda Bayat Belediyesi’nin; İskilip Dolmasının adını değiştirerek Coğrafi İşaret alma çalışmalarını üzüntüyle görmekteyiz.
“İskilip Dolması” sadece İskilip’in değil; geçmişte ilçemize bağlı olan Bayat, Uğurludağ ve Oğuzlar ilçelerimizle de özdeşleşmiş bir üründür. Adının değiştirilerek “Baharat” eklenmesi İskilip kamuoyunca “komik” karşılanmaktadır.
Bu bağlamda 26.01.2023 tarihinde İskilip Dolmasının tescilinin ilçemize ait olduğu ve bu tescilin korunması gerektiği ile ilgili Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığı’na Resmi yazı yazılmıştır.
Konu Belediyemizin takibinde olup, her adımda gerekli işlemler yapılmaktadır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.’ dedi.
Paylaş