İSKİLİP BELEDİYESİ
Turizm

Gastronomi Yürüyüş Yolu

     Kıyısında var olan köylerin geleneksel yaşantısını yitirmemiş dokusuyla doğal hayat severleri heyecanlandıran ve aynı zamanda birçok kuş türünün de uğrak yeri olan Kızılırmak, fotoğraf sanatçıları için muhakkak çalışılması gereken yerlerden biri.

    İlçemize bağlı Akpınar Köyü’ nden başlayan ve 12 km uzunluğunda olan Gastronomi yolu, doğa severlerin her daim ilgisini cezbeden ülkemizin nadide yerlerinden biridir. Farklı bir konsept te hazırlanan Gastronomi ve Yürüyüş Yolu, Hitit yürüyüş yolundan sonra Türkiye’ de bir ilk.

    Doğal güzelliklerinin değerlendirilerek geleneksel ve özgün yemek kültürüyle harmanlandığı bir eko turizm çalışması. Meşe, karaçam, ardıç, sarıçam, köknar, elma, erik ağaçları ile zengin bitki varlığına, doğal besin ürünlerine sıkça rastlayacağınız bu yolda farklı mantar topluluklarına da denk gelebilirsiniz. Aynı zamanda bölgede karaca, geyik, yaban domuzu, ayı, porsuk, gibi birçok hayvana da rastlaya bilirsiniz. Yırtıcı ve ötücü kuşlar listesinde ise akbaba, kartal, şahin, atmaca, ağaçkakan, ispinoz, kuzgun, sığırcık, tarla kuşu, gri balıkçıl ve akbalıkçılı sıralayabiliriz.

    Yolda olmayı seven seyyahlarımızın, anı yakalamak isteyen fotoğrafçılarımızın yanı sıra farklı lezzetleri tatmak isteyen gurmelerimizin de ziyaret edebileceği gastronomi yolu geçmişle bugün arasında bir köprü kuran yemek kültürü, yaşadığımız coğrafyada binlerce yıl boyunca biriken ayrıntıları sofralarımıza taşımaktadır.