İSKİLİP BELEDİYESİ
GenelHaberler

BAŞKAN BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle İskilip Belediyesi tarafından basın mensuplarının katılımı ile sohbet ve istişare toplantısı düzenlendi.

Belediye Başkanı Ali Sülük, Atatürk Orman Çiftliği’nde gazetecileri ağırladı. Ali Sülük, toplantıda belediye faaliyetleri ve bundan sonra hayata geçirecekleri projeler hakkında geniş bilgi vererek, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başkan Ali Sülük basın toplantısında; “İktidar partisi milletvekillerinin ilçeye 1 liralık dahi katkısı olmadığını, önceki yönetimden 50 milyonluk borç devraldıklarını bu borcun 20 milyon lirasını ödediklerini, kredi limitleri dolmuş olduğundan kredi bile alamadıklarını, tüm sorun ve handikaplara rağmen İskilip Belediyesi’nin mali gücünün yerinde olduğunu, yatırım yapmaya ve hizmet üretmeye devam ettiklerini, istihdam artırıcı çalışmalara da önem verdiklerini” dile getirdi.

Toplantıya ayrıca; MHP İlçe Başkanı Ali Alıcı, Kadın Kolları Başkanı Semra Mucu, Ülkü Ocakları Başkanı Muhiddin Kalender, İl Genel Meclisi Üyesi Doğan Uçar, Belediye Meclis Üyesi Murat Kiraz da katıldı.

 

“İSKİLİP’E VEKİLLER VASITASIYLA VERİLEN 1 LİRA YOK”

 

Başkan Ali Sülük konuşmasında, Çorum Milletvekilleri ile görüşmeler yaptığını ama milletvekillerinin göreve geldiği süre içerisinde ilçeye 1 lira faydalarının dokunmadığını söyledi. Başkan Ali Sülük, “Keşke çıksalar deseler ki bu süreçte biz de şunu yaptık deseler ben de sizlerin huzurunda özür dilesem. Ama İskilip’e gelip bana uğramadan gidiyorlar. Ben particilik yapmıyorum. İskilip olarak düşünüyorum. İskilip’e vekiller vasıtasıyla verilen 1 lira yok. İlçeme 2 yıldır bir göz doktoru bile alamadım” diyerek serzenişte bulundu.

 

“KREDİ BİLE ALAMIYORUZ”

 

Belediyenin mali olarak önceki dönem yönetiminin yaptığı yanlışlar sebebi ile sıkıntılı bir süreç yaşadığını ifade eden Başkan Ali Sülük, önceki yönetimin borç batağına soktuğu bir belediye varken kredi ile geziler düzenlendiğini ve belediyenin şu an kredi almakta bile zorlandığını söyledi. Sülük, “öncekiler borçlanmak suretiyle gezi düzenleyip faaliyet yapmış, bu borçları şimdi bizler ödüyoruz” diye konuştu.

 

“YÜKSEK OKUL SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

 

Başkan Ali Sülük, yüksek okul ile ilgili olarak da; “Yüksek okul konusunda kimseden yardım isteyemem. Çünkü iş adamlarını yüksek okul konusunda daha önce yıpratmışlar. Okul konusunda ilçe halkının güveni sarsıldı. Yüksek okulun enkazı ortada iken, yüzme havuzu yapmaya ihtiyaç yok. Önce okulu bitirin sonra havuz yapın. Çorum’daki çocuklar bizim çocuklarımızsa İskilip’teki çocuklar da bizim çocuklarımız. “Rektörlüğün buraya kendi evladı gözüyle bakması lazım.” Gerekirse yıkar geri yaparız diyorlar, yapın da ister yıkarak, ister başka şekilde ama artık bitirin” dedi.

 

“GELİR GETİRİCİ FAALİYETLERİ ARTIRACAĞIZ”

 

 Belediye Başkanı Ali Sülük; “Belediye gelirlerinin çoğaltılması için çalışmalar yapıyoruz. Belediye’ye gelir getirici faaliyetleri artırmayı planlıyoruz. Atatürk Ormanı Çiftliği içerisine inşa edilen çok amaçlı salonun kapasitesini artıracağız. Arka tarafa küçük bir hayvanat bahçesi oluşturmaya başladık. Buraya canlı müzik yapılacak bir alan oluşturacağız. İçinde bulunduğumuz tesisin belediyeye maddi anlamda gelir getireceğini düşünüyoruz. Kum Ocağını faaliyete geçireceğiz. İlçemize Parke Üretim Tesisini kuruyoruz. İki tane butik otelimiz var. Sosyal projelerimiz mevcut. Pandemi sürecinden dolayı tüm bu planlarımızı hayata geçirmekte zorluk çekiyoruz ancak inşallah bu süreç bir an önce atlatılır da bizler de yolumuza, önümüze bakarız” şeklinde açıklamada bulundu.

 

“İSKİLİP TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

 

İskilip Kalesi ile ilgili konuşan Başkan Ali Sülük, “Surlarının yapımı da daha önceki gelen ödenek bitene kadar şirket şu anki durumuna getirdi. Ödenek bittiği için şirket çalışmayı bıraktı. Belediye olarak oraya herhangi bir müdahale etme şansımız yok. Müdahale edebileceğimiz tek konu oraya tekrar ödenek çıkmasını sağlayıp Kültür Bakanlığı’nın yarım kalan işinin tamamlanması olabilir. Surların yapımı ve aydınlatma işi bittikten sonra içerisiyle ilgili peyzaj çalışmalarını yaptırdık. Kale içi peyzajı ve asma köprü projemiz DOKAP’ta bunlar onaylanırsa İskilip turizmine büyük katkı sağlayacak. DOKAP’a sunduğumuz üç önemli projemiz var. Biri Asma Köprü Projesi diğeri Çilek Fidesi Yetiştiriciliği Projesi diğeri de Arastaların Restorasyonu ile ilgili proje sunduk cevap bekliyoruz. Turşu fabrikamızın projesi onaylandı” ifadelerine yer verdi.

 

“KAZAKİSTAN İSKİLİP İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR”

 

İskilip Belediyesi tarafından oluşturulan Abay Kunanbayoğlu oda ve parkı açılına değinen Ali Sülük, açılışa katılan Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekul ile dostluk bağlarını güçlendirdiğini dile getirerek, “Abay Kunanbayoğlu, Kazakistan için değerli bir şahsiyet. Bir büyükelçinin İskilip’e gelmesi çok önemli olarak bakılmalı. Kazakistan’da son 1 ayda tüm televizyonlarda İskilip tanıtıldı. İskilip esnafı için Kazakistan’ın ayakkabı konusunda önemli bir pazar olabileceğini düşünüyorum. Marangozluk konusunda da yüzde 97’lik bir pazar İskilip’e açıldı. Mobilya ve ayakkabı imalatı konusunda bir pazarımız oldu. İlçemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

“PANDEMİ DESTEKLERİMİZ DEVAM EDİYOR”

 

Covid-19 salgınına değinen Başkan Ali Sülük, “Zabıta amirliğimizin çalışmaları kapsamında 575 apartman dezenfekte edildi. 100 bin maske dağıtıldı. İlk dönem 1 vakayla atlatmıştık. Normalleşme süreci ve bayramdan sonra ise vaka görülmeye başlandı.

Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Yardımlar konusunda ise Hilal Masa Birimi ile evde bakım hizmeti olarak aylık 30 kişinin ev bakımlarını yapıyoruz. Yaşlı ev temizliğinde 80 haneye ulaştık. Cenaze merasimi sonrasında 200 kişilik yemek dağıttık. Gıda yardımında 250 kişiye, giysi yardımında ise 50 kişiye yardım elini uzattık. Aşevimizle günlük 150 haneye, Ramazan ayında 350 haneye sıcak yemek ulaştırdık. Yeni doğan bebeklerimizi 153 adet yeni doğan setiyle yanlarında olduk. Covid- 19’lu 50 haneye sıcak yemek ulaştırdık. Ayakkabı yardımıyla 150 kişiye ulaştık. Hamam yıkama yardımında 50 kişiye ulaştık. Berber hizmetinden ise 15 kişi yararlandı, 51 çocuğumuzun sünnetini yaptırarak onların erkekliğe ilk adımı atmasına vesile olduk” şeklinde konuştu.

İskilip Belediye Başkanı Ali Sülük, “Fen İşleri birimimizle, 30 Bin metre kare beton parke kilit taşı döşedik. 650 ton sıcak asfaltı yollarla buluşturduk. 7 bin metre kare sathi kaplama yaptık. Mezbahane bakım onarım ve tamiratını yaptık. Atatürk Orman Çiftliği Çok Amaçlı Toplantı ve Düğün Salonunu inşa ettik. Atatürk Orman Çiftliği Çok Amaçlı Toplantı ve Düğün Salonunu çevre düzenlemesi yaptık. At Çiftliğinin odalarını hazırladık” dedi.