Akşemseddin Cami

İskilip’in 40 km kuzeyinde yer alan Evlik Köyü’nde Akşemseddin Cami, bulunmaktadır. 1440 – 1452 yılları arasında Evlik’te yaşayan Fatih Sultan Mehmet Han’ın hocası, Akşemseddin Hazretleri’nin bir ara bu köyde “irşad” görevinde bulunmasından dolayıdır.

Akşemseddin Hazretleri tarafından tamamen birbirine geçmeli kalas ve tahtalardan ve çivi kullanılmadan yapılan kapısı üzerinde Yavuz Sultan Selim Han’ın veziri Hadım Sinan Paşa tarafından yazdırılmış bir kitabe bulunmaktadır. Kıble tarafında 2×2 metre büyüklüğünde bir oda vardır. Halk arasında deli dolabı olarak bilinir. Ziyaretçiler bu odaya girip iki rekat namaz kılarak, dua ederler. Burada ibadet eden saralı kişilerin yapılan ibadet ve duadan sonra iyileştiğine inanılır. Cami’nin güney tarafında bulunan yolun alt tarafında Akşemseddin’in oğlu Nurul Hüda’nın asası ile kazarak bulduğu rivayet edilen bir suyun aktığı çeşme bulunmaktadır. Eskiden çeşmenin yanında ziyaretçilerden isteyenlerin yıkanması için bir bölüm vardı. Orada yıkanan zihinsel engelli bireylerin iyileştiğine inanılırdı.

Cami’den yüz metre kadar uzaklıkta duvarla çevrilmiş bahçe içinde bir türbe bulunmaktadır. Çivi burada da kullanılmamıştır. Türbe içinde Akşemseddin torunlarından ve müridlerinden bazı kişilerin sandukaları vardır.
Nurul Hüda’nın Mezarı’nın da bulunduğu Cami her yıl yüzlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Evlik – Aşağışeyhler

İskilip’in inanç merkezi olarak anılan Evlik Köyü’nün Aşağışeyhler olarak anılan bölgede Yunus Emre’nin hocası Tapduk Emre’nin bu topraklarda meftun olduğu Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde geçmektedir. 5 adet sandukalı türbe günümüze kadar ulaşmıştır.

 

Paylaş